Nachlazení u koní
S ustupujícím babím létem se pohodové počasí přesouvá do typických teplotních výkyvů, vlhkého studeného vzduchu a častějších srážek a vytrvalého větru.
To všechno působí na obranyschopnost nás všech a našich koní se to týká snad ještě víc. Jsou mnohem náchylnější na změny teplot. Stačí málo a nachlazení, kašel a rýma jsou tu.
Připravili jsme tipy na prevenci a následně i pomoci, když se kůň nachladí.
Základem zdraví je prevence - častý pobyt koně venku na čerstvém vzduchu, zajistit nízkou prašnost ve stáji a podpořit imunitu vhodným doplňkem stravy.
A jak ulevit nachlazenému koni?
Ustájeným koním je potřeba zajistit větrání ve stáji nebo klidový pobyt venku. Teplo koni zajistíme dekami. Zároveň je nutné snížit ve stáji prašnost omezením zametání v přítomnosti koně ve stáji a zvlhčováním podestýlky i sena. Nejlepší je však pro koně pobyt venku, a to i za velmi chladného počasí.
Dalším krokem je podpořit imunitní systém vitaminem C. Ten je v přírodní formě obsažen v šípku, jako doplňek stravy lze použít Dromy vitamin C a E, který navíc obsahuje vitamin E, který je přirozeným antioxidantem. Dobrým posilovačem imunity je i betaglukan.
Po celý rok, ale zejména v přechodných obdobích na jaře a na podzim je vhodné přidávat koňům přípravky na podporu imunity. Na trhu je velké množství produktů, pro příklad uvádíme sirup Imunita a sirup Beta glukan od firmy Topvet nebo Dromy Imuno obsahující směs bioaktivních látek pro posílení imunitního systému. Naším top tipem na podporu imunity je IR Imunita a regenerace, který podpoří celkové zdraví koně a pomůže se spoustou jiných neduhů.
Když už se vám kůň nachladí, je potřeba sáhnout po něčem cíleném.
Výborným pomocníkem na rozpuštění hlenu a usnadnění vykašlávání bývá v literatuře doporučován eukalyptus, sléz, jitrocel nebo tymián. Přímo namíchanou směsí je bylinná směs Leros Pulmoran či Kašlík od Dromy. Další možností je použít formu sirupu, který bude koni jistě i chutnat. Doporučujeme např. sirup Topvet Kašel a nachlazení nebo Dromy jitrocelový sirup.
Použití inhalačních solí, např. Dromy inhalační sůl pro koně nebo Vincentka, výrazně napomáhá k rozpouštění hlenu a tím pádem usnadní jeho vykašlávání. Dále napomůže ke zvlhčení sliznic a má lokální antiseptický a antibakteriální účinek.
Způsobů a prostředků, jak koni ulevit od nepříjemných příznaků nachlazení a rýmy je velké množství. Vždy je ale potřeba zvážit, kdy můžeme zdraví koně podpořit sami a kdy je správný čas obrátit se na odborníka, který koně vyšetří, určí závažnost nemoci a stanoví přesný léčebný plán.
Přejeme pohodové dny plné vyjížděk a zdraví Vám i Vašim společníkům.