Doprava nad 1799 Kč do 30kg po ČR zdarma!

Aplikovaná zoofarmakognozie dle Croline Ingraham

Jak používat přírodní doplňky a esenciální oleje u pejsků

Nejdůležitější je vytvořit zvířeti klidné příjemné a bezpečné prostředí pro dosažení co nejlepších výsledků.

Pejsek by měl mít k dispozici jedno nebo dvě pohodlná místa. Vždy se ujistěte, že má k dispozici i čerstvou vodu.

Buďte připraveni, dopřát vašemu pejskovi dostatek času na práci se sebemedikací, při výběru doplňků i při zpracovávání vůní esenciálních olejů.

Začněte v místě, kde váš pes cítí dobře, například v pelíšku nebo jako u nás v posteli nebo na pohovce. Pokud je to možné mějte k dispozici i náhradní útočiště, pro případ, že se váš pes bude chtít od vůní distancovat a měl tak dostatek času a prostoru ke zpracování a relaxaci.

Vyberte místo, které lze snadno čistit, a to zejména v případě, nabízení ústně podávaných nutričních doplňků jako je spirulina, mladý zelený ječmen atd.

Pokud je místnost příliš velká, může být nutné mít na začátku pejska na vodítku, alespoň do té doby dokud se na práci nesoustředí. I v tomto případě dodržujte pravidlo, že možnost volby má jen a pouze váš pes, takže v případě potřeby, váš pes musí mít možnost odejít volně od nabízených produktů.

Celý proces nabízení nápravných prostředků by neměl být přerušen, jinak může trvat mnohem déle, než dosáhnete požadovaných výsledků.

Nikdy nezapomeňte, že éterické oleje jsou velmi silné a jejich vdechování může být vše, co v danou chvíli vaše zvíře potřebuje. Nesrovnávejte příjem esenciálního oleje s příjmem macerátů a jiných opravných prostředků, protože esenciální oleje jsou mnohem silnější.

Nikdy svého psa nenuťte k výběru konkrétního prostředku, o který on zájem dobrovolně nejeví, i když jste přesvědčeni, že je to pro něj ta správná věc; zvířata vědí nejlépe, co potřebují. Nechejte svého  psa ať Vám sám ukáže co potřebuje, jedině tehdy dosáhnete těch nejlepších výsledků.

Jak často se nabízejí bylinné doplňky a esenciální oleje?

V případě, akutních problémů, můžete nabízet opravné prostředky v hodinových intervalech nebo dle potřeb vašeho psa. U chronických stavů začněte tím, že opravné prostředky nabídnete jednou nebo dvakrát denně. Frekvence, se snižuje se stabilizací zdravotního stavu zvířete.

Pozitivní reakce:

• Čichání – rozpoznávání jednotlivých molekul

• Inhalace – nasávání účinných látek do krevního řečiště

• Klid – relaxace, zpracovávání získané informace

• Prázdný nepřítomný pohled

• Mrkání

• Protahování

• Přivírání očí

• Padání hlavy nebo ulehnutí

Klíčem k úspěchu je nespěchat, nabízet přírodní doplňky a esenciální oleje a pečlivě sledovat vašeho psa. 

Pozitivní reakce mylně považované za negativní odpovědi:

• Šklebení (mlaskání, cvakání čelistí, zvedání pysku) zpracovávání pachů prostřednictvím Jacobsonova orgánu

• Štěkání, prudké výpady nebo bázlivý přístup k nabízené látce (chování obvykle znamená uvolnění zadržovaných emocí,        následovaných zklidněním)

• Rychlé skákání pryč, nebo pomalé ustupování od vůní (obvykle indikuje uvolnění nepříjemné vzpomínky)

 Negativní reakce:

• Nezájem, nesoustředěnost

 

Pět kroků jak pejskovi umožnit  sebemedikaci dle Caroline Ingraham

Veškeré esenciální oleje nutriční doplňky a vše potřebné najdete v sekci BYLINNÁ LÉKÁRNA.

 

  

 

Nabízení přírodních doplňků a esenciálních olejů:

1. Nutriční podpora

Spirulina a mladý zelený ječmen, se nabízejí suché nebo zalité menším množstvím vody. Mletý kořen lékořice a prášek ze slupek šípků, se nabízejí za sucha nebo ve směsi s mučenkovým olejem nebo s olejem z rýžových otrub v množství 25ml pro malé pejsky až 50 ml oleje pro větší pejsky. Vhodné mističky k nabízení doplňků najdete na našem e-shopu.

POZOR!  Vyhněte se nabízení všech rostlinných olejů a macerátů pokud váš pes trpí zánětem slinivky břišní nebo je náchylný k problémům spojených s trávením tuků.

 

 

 

 

 

Všechny doplňky umístěte na podlahu ve stejnou dobu. 

Při vstupu do místnosti, také můžete pejskovi nabídnout některý z aromatických sprejů zvolených dle jeho temperamentu (další podrobnosti viz str. 95 v knize: Pomozte svému pejskovi léčit se sám).

 2. Kastrace

Pro kastrované psy nabízíme oleje v následujícím pořadí: santalové dřevo, řebříček či německý heřmánek, třezalka tečkovaná macerát a libavka (poté nabídněte oleje pro hormonální podporu).

3. Žaludeční a antibakteriální oleje 

Volba těchto olejů může pomoci vyřešit mnoho problémů fyzických, jejichž příznaky se mohou majiteli jevit jako problémy psychické – poruchy chování (agresivita, úzkost strach). Pokuste se vybavit si, jak se sami chováte, cítíte, když jste nemocní, bolí vás hlava, píchlo vás v zádech nebo v případě mužů, máte rýmu (:. Toužíte po klidu, jste nevrlí, protivní nebo naopak smutní.

Nabízejte v následujícím pořadí s cílem posoudit, o který z nich váš pes jeví největší zájem:

Prostředky pro podporu žaludku: německý (modrý) heřmánek, zázvor, fenyklsladký pomeranč

Antibakteriální esenciální oleje: tymián, česnek, hřebíček

Znovu se vraťte k olejům pro žaludeční podporu: černý pepř, máta peprnábazalka

Opět nabídněte antibakteriální oleje: hořkých mandlí, citronu

Cílem je posoudit, který z esenciálních olejů poskytuje vašemu pejskovi největší užitek – je pro něj tedy i nejvíce zajímavý. Nezapomeňte, že po inhalaci možná budete muset počkat i minutu, abyste viděli nějakou reakci. U některých olejů i drobné přičichnutí může přinést velké výsledky.

4. Bolest tišící prostředky

Střídejte nabízení libavky s maceráty, abyste snížili příjem olejů z macerátů. Maceráty mohou být nabízeny orálně - ústně (v takovém množství, které potřebují, pokud je váš pes schopen zpracovávat tuky a pokud není náchylný k onemocněním slinivky břišní), nebo lokálně na břicho nebo na vnitřní stranu stehna. Pozor, maceráty při aplikaci na srst mohou být příliš lepkavé.

5. Pracujte s oleji poskytujícími nápravu při problémech v chování, nebo hormonální - podpůrné  prostředky, pokud jste je nenabízely již dříve.

Další informace naleznete v knize Caroline Ingraham,  Help Your Dog Heal Itself (Pomozte svému pejskovi léčit se sám). Dále můžete vyhledat pomoc či rady u našich odborných terapeutů proškolených samotnou Caroline Ingraham. Jejich seznam včetně kontaktů naleznete ZDE. Veškeré esenciální oleje nutriční doplňky a vše potřebné najdete v sekci BYLINNÁ LÉKÁRNA.

Nehody a bezpečnost

Éterické oleje: Vyhýbejte se přímému kontaktu s očima. Pokud přesto nedopatřením dojde ke kontaktu s okem, použijte vatový tampon namočený v mléku nebo rostlinném oleji (nepoužívejte vodu, protože můžete oko dále podráždit).

Dojde-li k podráždění kůže, vytvořte jemnou pastu ze zeleného jílu a vody a tu následně aplikujte na podrážděnou oblast.

POZOR!  Vyhněte se nabízení všech rostlinných olejů a macerátů pokud váš pes trpí zánětem slinivky břišní nebo je náchylný k problémům spojených s trávením tuků.

Pokud se obáváte, že si váš pes vybral příliš mnoho rostlinných olejů nabídněte mu grapefruitový esenciální olej, který je většinou následně pejskem vdechován.

Další informace naleznete v knize Caroline Ingraham,  Help Your Dog Heal Itself (Pomozte svému pejskovi léčit se sám). Dále můžete vyhledat pomoc či rady u našich odborných terapeutů proškolených samotnou Caroline Ingraham. Jejich seznam včetně kontaktů naleznete ZDE.Veškeré esenciální oleje nutriční doplňky a vše potřebné najdete v sekci BYLINNÁ LÉKÁRNA.

 Zde je pár naučných videí:
https://www.youtube.com/watch?v=7DoFww_VnH4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2cIidu5wMNhBzA-x9CTXFdgv2ecCJV77gBCMqbIsP3aU7bA4NXALI1yCg

https://www.youtube.com/watch?v=Ws1DEs8Cc2g