Doprava nad 1799 Kč do 30kg po ČR zdarma!

Vejce - ano či ne?

Vajíčka jsou fantastickým zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů a stopových prvků napěchovaných do skořápek. Jsou-li krmena celá a syrová stávají se komplexní nutriční bankou a zdrojem prospěšných živin pro Vašeho pejska.

V každém pátém vajíčku se skrývá jeden z nás ....oh pardon, tohle nejsou žádná Kinder vejce, ale skutečné produkty slepičího úsilí obsahující vitamin A, B12, riboflavin,kys. listovou, železo, selen a mastné kyseliny. Vajíčka patří mezi nejkomplexnější zdroj proteinů na planetě. Obsahují všechny základní stavební kameny bílkovin, zvané aminokyseliny v těch nejlepších poměrech. V ideálním případě krmte psíka vejci, jež jsou od šťastných a dobře krmených slepic. Vyvarujte se vajíček od smutných a v klecích vězněných slepiček, krmených sójou nebo GMO krmivem. Doporučujeme krmit syrová vajíčka každé tři dny.

Mezi nejčastější obavy panující z krmení syrových vajec patří obsah cholesterolu, riziko salmonelové nákazy a nedostatek biotinu. Pokud jde o obavy z obsahu cholesterolu, tak pejskové netrpí na cévní poškození způsobené cholesterolem tak, jako my lidé. Ve skutečnosti cholesterol obsažený ve žloutcích přispívá ke zdravému a lesklému kožíšku, prostě FIT and STYLE.Co se týká nedostatku biotinu je pravdou, že bílek obsahuje avidin, jež je inhibitorem biotinu. Biotin je členem populární skupiny vitamínu B a je důležitý pro buněčný růst, metabolismus mastných kyselin a zdravou kůži a srst. V psím případě by bylo potřeba krmit obrovské množství vajíček, aby způsobili vzácný nedostatek biotinu. Pokud Vás krmení syrového bílku i přesto děsí, tak tepelnou úpravou bílků rizika plynoucí z účinků avidinu mizí. Co bohužel zmizí spolu s nimi, je významná výživová hodnota, kterou syrové bílky disponují. A teď přijde to nejlepší - rovnováha přírody, žloutky jsou totiž velkým zdrojem biotinu, takže pokud krmíte celá vejce nemáte se čeho bát. Pokud Vás trápí salmonely, tak vědci odhadují, že šance výskytu salmonel v neporušeném vejci je asi 0,005%. Důležité je mít osvědčený zdroj vajíček a dodržovat pravidla správného skladování.

Pokud krmíte celá syrová vejce včetně skořápek, podáváte téměř kompletní zdroj potravy. Skořápky mohou být velmi prospěšné a cenné pro pejsky, kteří mají problémy s příjmem kostí. Obsahují 94-97% vápníku, který je snadno vstřebatelný vzhledem ke své přirozené formě. Jedna průměrně velká skořápka obsahuje 750-800mg vápníku a 27 stopových prvků. Dospělý pes potřebuje cca 120 mg vápníku na 1kg živé hmotnosti. Ovšem každý pes má jiné nároky vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, kondici a věku. Také tenká papírová blána uvnitř skořápek obsahuje důležité živiny. Skořápky jsou velmi porézní, tudíž citlivé na bakteriální kontaminaci, proto je před podáváním vypečte v troubě po dobu 6ti minut. Teď už zbývá skořápky umlít v čistém mlýnku na kávu nebo utlouct v hmoždíři. Skořápkový prášek lze skladovat při pokojové teplotě po dobu až dvou měsíců.