Doprava nad 1799 Kč do 30kg po ČR zdarma!

Veselé oranžové dýně a jejich zdravotní přínos nejen pro Vašeho psa

Věděli jste, že dýně je jednou z předních nejzdravějších potravin - a to jak pro nás tak i pro naše psy?

Dýně je bohatá na antioxidanty a vitaminy A, C a E. Dále obsahuje vitamin K, celou řadu minerálních látek, jako je hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek, vápník a měď.

Kromě toho je dýně bohatá na polyfenolové flavonoidní sloučeniny, jako jsou beta-karoteny, Zea-xanthin, a další. Dýně se pyšní nízkým obsahem kalorií, tuku a cholesterolu (100 g dýně obsahuje pouze 26 kalorií!), a vysokým obsahem vlákniny.

Dýňová semena mají zase jiné zdravotní výhody, obsahují proteiny, aminokyseliny, vlákninu, železo, měď, fosfor a hořčík, vápník, zinek, draslík, kyselinu listovou a niacin. Takže všechny důležité živiny pro celkové zdraví vašeho domácího mazlíčka.

Konzervy s dýňovým pyré – jak na to:

Velmi snadno si můžete vytvořit vlastní dýňové pyré do malých sklenic a mít tak dýňovou první pomoc při ruce po celý rok. Většina psů a koček milují chuť dýně, takže se nemusíte bát, že Vaši snahu nikdo neocení.

Kolik dýňového pyré mohu přidat do krmiva mého psa?

Jedná se o poměrně malé množství dýňového pyré na každý den při léčbě průjmu nebo zácpy. Zejména u psů musíte dávat pozor, abyste nepodávali příliš mnoho dýně, protože obsahuje hodně vlákniny. Normálně je doporučená denní dávka někde mezi pár kávovými lžičkami pro malé psy až do několika polévkových lžic i více pro větší psy. Je důležité se vždy poradit se svým veterinářem. Nejprve zjistěte jaké je doporučené množství pro danou hmotnosti Vašeho psa a tuto dávku přizpůsobujte stavu stolice, když zažívací problémy přetrvávají. Pokud uvažujete o přidání dýně do stravy vašeho psa pravidelně, nezapomeňte zvyšovat množství dýně pozvolna alespoň po dobu 14 dní, aby trávicí trakt vašeho pejska měl dostatek času na přizpůsobení se zvýšenému množství vlákniny. !Nikdy! nekrmte svého psa dekoračními vyřezávanými halloweenskými dýněmi, které sedí sousedům před domem, je totiž velmi pravděpodobné, že jsou kromě svíček plné plísní a bakterií.

Zdravotní přínos dýňového pyré pro psy a kočky:

Průjem / Zácpa:

Dýně je výbornou podpůrnou léčbou při průjmových stavech, zácpách a jiných trávicích obtížích. Pokud se u vašeho psa náhle vyvine mírný průjem, nebo zácpa, přidejte mu do krmení jednu polévkovou lžíci dýňového pyré. Dýně změkčuje stolici psa a může vyléčit velmi rychle žaludeční nevolnosti nebo zácpu. Přínos pro zažívací trakt koček a psů souvisí s obsahem prospěšné vlákniny, jež poskytuje úlevu od zácpy a průjmu. Psi, kteří trpí IBS (Inflammatory Bowel Syndrom-nespecifický střevní zánět) mohou mít z dýňové terapie velký prospěch, je-li jim dýně do jejich jídla přidávána pravidelně.

Obezita regulace váhy-Kontrola váhy-:

Dýně mohou pomoci zmírnit nadváhu Vašeho psa, disponují totiž nízkým obsahem tuku a kalorií (100 g dýně obsahuje pouze 26 kalorií), a přesto dokáží zasytit, díky tomu je jejich krmení výhodné pro psy, kteří potřebují zhubnout. Pokud je váš pes trochu zavalitý, poraďte se se svým veterinářem, jestli můžete použít dýňové pyré k nahrazení části jeho krmné dávky. Tato změna může významně pomoci při regulaci tělesné hmotnosti. Dýně pomáhají tělu zbavit se nejen různých toxinů, ale i tuků, protože tuky se rádi vážou na vlákninu. Tou nejdůležitější zbraní proti tukům, je ale v dýni tzv. lipolytický enzym. Ten v těle pomáhá štěpit tuky a odbourávat je z organismu.  Dýňové pyré díky vysokému obsahu vlákniny vždy spolehlivě a chutně zasytí a uspokojí tak i sebevětší jedlíky. Pozor, to ale neznamená, že dýně může zcela nahradit obvyklou krmnou dávku, chybí jí životně důležité živiny, a žádný pes ani ten co bydlí v rodině veganů opravdu není vegan ani frutarián.

Zdravé oči:

Beta-karoteny a Zea-xanthin obsažené v dýních jsou antioxidanty, které jsou prospěšné pro zdravý zrak. Zeaxanthin je spolu s luteinem jednou z hlavních komponent makulárního pigmentu. Dostatečný příjem zeaxantinu v potravě má pozitivní efekt na zrak, může pomoci ochránit starší psy před rozvojem věkem podmíněných makulárních degenerací.

Podpora zdraví močových cest:

Olej obsažený v dýňových semínkách obsahuje živiny, které mohou zabránit nebo snížit možnost vzniku ledvinových kamenů. Mohou rovněž podporovat zdraví močových cest. Psi s močovými problémy, stejně jako osoby trpící inkontinencí nebo na ledvinové kameny, mohou mít prospěch z oleje z dýňových semen nebo i z dýňového semínka přidaného do stravy. Tyto oleje, které se nacházejí v dýňových semínkách i v dýňovém pyré podporují zdraví močových cest psů i koček. Studie prokázaly slibné výsledky, které spojují vlastnosti dýňovými semínky na lepší regulaci inzulínu a močového zdraví (prevence ledvinových kamenů) a snížení zánětu.

PŘÍRODNÍ ŘEŠENÍ pro boj s vnitřními parazity- DÝŇOVÁ SEMÍNKA:

Dýňová semena obsahují aminokyselinu s názvem cucurbitin, který paralyzuje a eliminuje parazity (tasemnice, škrkavky) z trávicího traktu. Dýňová semínka lze podávat celá, třeba jako pamlsek. Nesmíte ovšem krmit psíky solenými semínky z obchodu. Pokud váš pejsek nesdílí Vaše nadšení pro přírodní boj proti parazitům a semínka dýní mu zrovna nešmakujou, můžete je bezprostředně před krmením umlít v mlýnku na mák a přidat je do krmení. Dávkujte jednu lžičku na 5kg tělesné hmotnosti 1x-2x denně, dokud koprologické vyšetření trusu provedené veterinárním lékařem nebude negativní čili bez breberek. Pokud nemáte mlýnek, můžete alternativně použít olej z dýňových semen 1/4 až jednu lžičku na psa.

Prevence i podpora odstranění chlupových bezoárů u koček:

Jedna čajová lžička dýňového pyré na den podávaná pravidelně může zabránit tvorbě nových chlupových klubek a může změkčit i klubka-bezoáry stávající.

Zdravá kůže a lesklá srst:

Dýně podporuje pružnost kůže a přispívá k její regeneraci. Působí blahodárně při výskytu některých typů onemocnění kůže a celkově zlepšují zdravotní stav pokožky. Semena dýní obsahují až 45% nenasycených mastných kyselin a  omega 3 i omega 6 MK.

Produkty, které obsahují dýni, zde:

Applaws Cat konzerva kuřecí prsa a dýně 156g