Už latinský název napovídá, že valeriána působí sedativně. Sice mírně, ale spolehlivě. Dá se použít i při směsích na koliky neboť má i spasmolytické vlastnosti. Nejlepší způsob podání je tinktura, ale pokud to není možné užívá se kořen ve směsi do krmiva. Kozlík využíváme na zklidnění podrážděných koní, u koní, kteří hůře snášejí změny ať už při přesunu na závody, nebo do jiné stáje, nebo změnou majitele. Kozlík můžeme využít i v případě odtranění zlozvyku vyvolaného nervovým podrážděním, zároveň se říká, že vyhání červy, ale pozor nemůžete jej zaměnit za odčervení. K zevnímu použití můžeme kozlík využít při hojení ran a odtraňování svalových křečí. Uklidnění při nervovém podráždění, posiluje imunitní systém, při křečových kolikách, k uvolnění svalů.
Obsah: silice, sekviterpeny, velepotriáty, organické kyseliny, monoterpenové alkaloidy a komplex účinných látek, které jdou jen obtížně izolovat.
Dávkování:50 g pro dospělého koně, pro pony a hříbata podávejte poloviční dávku.
Způsob přípravy: z kozlíku využíváme řezaný kořen, stačí přidat hrst do krmení, přidáváme v suchém stavu, nebo můžeme připravit jako čaj, který necedíme, ale přilijeme do krmení.
Nepodávejte březím klisnám! Obsahuje dopingové látky.
Největší prospěch z účinků kozlíku mají kočky, ty využívají zejména relaxačních a utěšujících účinků.
V případě možnosti volby, dle aplikované zoofarmakognosie si jej vybírají zvířata s následujícími zdravotními problémy:
- úzkostné poruchy chování
- onemocnění močových cest (FLUTD, UTI)
- svalové křeče
- stres
Kozlík lékařský je často používaný jako anxiolytikum (proti úzkosti) / sedativum. Jedním ze způsobů, jak kozlík dosahuje relaxačních účinků, je tím, že inhibuje enzym, který štěpí GABA. Ovlivňuje velké množství nervových drah mírní neklid, stres a úzkost.
Tato sušená bylina je často vybírána pro potěšení koček, ale také koně si jej vybírají.
Významnou podporu organizmu poskytuje kozlík zejména v období stresu.
! Kozlík lékařský je látka zakázaná podle pravidel FEI u dostihových koní !
Základní principy, aplikované zoofarmakognozie:
- vždy zvířeti dopřejte dostatek času a prostoru k sebemedikaci
- nikdy doplněk zvířeti nenuťte násilím
- při sebemedikaci je důležité nechat ho vzít si tolik, kolik potřebuje
- stejně jako všechny ostatní bylinky, doporučujeme vždy nabízet odděleně, a ne jako součást krmiva
Všechny bylinné produkty nabízené na těchto stránkách jsou určeny k podpoře zdraví organismu a udržení přirozené rovnováhy, nejedná se o léčiva.
Podávání bylinných produktů zvířatům, by vždy mělo být konzultováno s veterinárním lékařem v závislosti na znalosti zdravotního stavu zvířete.
Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, kontaktujte proškolené terapeuty a veterinárními lékaře z našeho seznamu absolventů workshopu Aplikované zoofarmakognozie s Caroline Ingraham.
Udělají jistě vše, aby Vaše zvířátko mělo možnost vybrat si z celé řady bylin a přírodních prostředků.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.