Doprava nad 1799 Kč do 30kg po ČR zdarma!

Lněné semínko – bojovník za dobrý zdravotní stav koní

Lněné semínko má vysoký obsah tuků (40%) a z tohoto procenta je 80-90% v podobě nenasycených mastných kyselin (MK). Lněné semínko je také bohaté na bílkoviny (obsahuje jich až 20%) a může být zdrojem energie a stavebních prvků pro koně v zátěži.

Co vůbec takové lněné semínko obsahuje?

Semínko obsahuje až 40% tuků a z tohoto procenta je 80-90% v podobě nenasycených mastných kyselin (MK). Nejznámější jsou kys.olejová, kys.linolová (20-30%) a kys.linoleová (40-60%). Rozemleté lněné semínko je vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny, která zvětšuje objem stolice a olej v ní obsažený zvláčňuje sliznici. Doporučujeme při léčbě zácpy.

Tyto omega-3-mastné kyseliny, jak všichni dobře víme, mají řadu příznivých účinků. Mezi tyto účinky patří:

  • protizánětlivý účinek – používá se na zmírnění zánětů kloubů spojených s artritidami a artrózou, při zánětech střev a kůže, ale také jako prevence schvácení kopyt
  • imunostimulační účinek – je vhodné přidávat do jídelníčku koní trpících různými alergiemi, především kožními
  • zlepšuje vlastnosti kůže, srsti, drápů a kopyt – působí příznivě u koní trpících letní vyrážkou. Při podávání lněného semínka byly prokázány také menší reakce na štípnutí/pokousání hmyzem. Jeho nejznámější účinek je hlavně v období línání, kdy tuto dobu zkracuje a napomáhá k produkci lesklé srsti
  • reguluje metabolismus a hormony – lněné semínko je možné podávat jako podporu správné funkce štítné žlázy, pomáhá koním vyrovnat se s negativními dopady Cushingova syndromu
  • zlepšuje plodnost a kvalitu spermatu

Lněné semínko je velmi bobtnavé a může do sebe vtáhnout až osminásobek vody. Přitom vytvoří charakteristický sliz neboli šlem. Tento sliz působí na sliznici žaludku a střev jako ochranný film, který chrání před nepříznivými vlivy toxických látek a jiných škodlivých agens. Používá se při léčbě nebo prevenci střevních onemocnění (koliky, průjmy,…), u hříbat, březích či rodících klisen.
Ve lněném semínku se také nachází glykosid (linamarin) a enzym lináza, který je schopen z linamarinu uvolnit kyanidy (silné „krevní“ jedy, znemožňující kyslíku se navázat na hemoglobin). Tento glykosid a enzym se k sobě normálně nedostanou, je potřeba semínko namočit a tím se aktivuje zmíněná reakce. Namočením se rozumí i naslinění v hubě koně, rozrušení žaludečními a střevními šťávami. V doporučené dávce je zanedbatelné množství kyanidů. Takže pokud dodržujeme správné doporučené dávkování, můžeme podávat semínka celá či drcená a přitom je nemusíme vařit. Do těla se dostane dostatečná dávka omega 3-mastných kyselin a přitom se nemusíme bát „smrtelné“ dávky kyanidů.

Použití:

Lněné semínko je bohaté na bílkoviny (obsahuje jich až 20%) a tudíž může být zdrojem energie a stavebních prvků pro koně v zátěži nebo pro hříbata/ročky v růstu.

Jak lněné semínko koním podávat?

V tomto bodě se mnoho lidí rozchází v názorech, jelikož se jim nad hlavou vznáší strašák jménem OTRAVA!!! Zbytečně :-) Zde si uvedeme 3 různé postupy dávkování lněného semínka:

  • Celé semínko – historicky se lněné semínko vždy nějakým způsobem upravovalo, aby se porušila tvrdá slupka semínka a umožnilo se tak „vystoupení“ důležitých látek zevnitř. Několikrát již ale bylo zjištěno, že tento zásah nutný není. Kůň je schopen lněné semínko dobře rozžvýkat, proslinit a vzápětí v kyselém prostředí žaludku dostatečně natrávit. Důkazem této teorie byl také fakt, že v koňských výkalech byste našli jen velmi málo neporušených semen. ZÁVĚR: koním lze rozhodně doporučit podávání i celého lněného semínka.
  • Drcení a mletí – tato úprava je také možná, ale je při ní důležité dodržovat ČAS! Tuky ve lněném semínku, včetně omega-3-mastných kyselin, se velmi rychle ničí na vzduchu a po krátké době u nich dochází ke „žluknutí“. Takže pokud meleme, pak jen vždy čerstvé!!! Jak je tedy možné, že se prodávají již drcená semínka?  U těchto komerčně vyráběných drcených semínek se používá různých stupňů stabilizace, buď formou antioxidantů nebo tepelnou úpravou. Při tepelné úpravě se ale ničí důležité MK, pokud Vám jde i o ně a ne jen o sliz/šlem, radíme nevařit.
  • Namáčení a vaření – semínko při této úpravě zvětší svůj objem (nabobtná) a slupka se poruší. Jak již bylo uvedeno výše, někteří chovatelé se bojí „jedovatosti“ lněného semínka a proto ho vaří. Toto je planý poplach, pokud se dodržuje správné dávkování 100-120g pro dospělého koně/den a 50-80g pro hříbě/den. Jestliže chceme ale koni zkrmovat z nějakého důvodu větší množství lněného semínka, zde již doporučujeme ho VAŘIT cca 5-10min!!! Vařením dojde k inaktivaci linázy, ta odštěpí z linamarinu kyanid a ten se „změní“ na plynný kyanovodík, který unikne do prostředí . Zde ale nastává již zmíněný problém a to jsou výhody lněného semínka – obsah omega-3-mastných kyselin. Přijdeme o ně. Pokud chceme lněné semínko ale využít jako zdroj bílkovin a tudíž ho podávat ve větším množství, je tento způsob nejlepší a MK pak podáme koni jinou formou (například v doplňcích krmiva).

Dávkování:

dospělý kůň          100-120g/den
hříbě                        50-80g/den
ostatní zvířata       12g/50kg zv./den

Doporučení:

Vašeho koně navykejte na plnou dávku lněného semínka postupně, kvůli vysokému obsahu tuku může působit projímavě.

Výrobky pro koně, ve kterých naleznete lněné semínko:

Mikrop Extrudovaný len pro koně 2kg

Fitmin horse Len extrudovaný 15kg

Extrudované lněné semínko 25kg

Výrobky pro psy, ve kterých naleznete lněné semínko:

PetVet Omega BARF 500g